Current track
Title
Artist

Background

Hannon ohjelmassa kävi kylässä Kristi Raik

Kirjoittanut 27. huhtikuun 2018

Hienoja vieraita Hannon ohjelmassa jälleen, Kristi Raik kävi kylästämässä, puhuttiin kiinnostavista asioista mm Venäjästä ja Euroopasta… ja monista muista mielenkiintoisista asioista, Hanno kirjoittaa vielä tarkemmin… keskustelujen annista.

Hanno Tomberg kirjoitti eilisestä ohjelmasta yhteenvedon missä vierailijana oli Krista Raik Viron ulkopoliittisen instituutin johtaja:

Kristi Raik ei usu Soome välispoliitika muutumist

Saates ”Mulla viipyi viisumi Tallinnaan” külas olnud Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik kinnitas, et ei usu Soome välispoliitilise suuna muutumist olukorras, kus rahvusvahelistes suhetes on pinged suurenenud. Küll aga peaks Eesti rohkem aru saama Soomest ja selle pollitikast, lisas ta.

Kristi Raik on alates 1990. aastast elanud Soomes ja töötanud pikka aega Soome Välispoliitika Instituudi vanemteadurina, alates käesoleva aasta veebruarist juhib ta Eesti Välispoliitika Instituuti. Saate põhiteema oli Soome välispoliitika ja suhtumine Venemaasse. Kristi Raigi sõnul on Soome ajanud aastaid pragmaatilist välispoliitikat, mille eesmärk on heade vastastikuste suhete hoidmine ka Venemaaga. Samas on Soome sidunud end üha tihedamalt läänega. Muutusi Soome välispoliitka peajoones pole viimastel aastatel toimunud, kuigi kõigis olulistes Euroopa Liidu võetud sammudes ja kehtestatud sanktsioonides on Soome selgelt euroliidu otsuseid järginud.

President Sauli Niinistöd ei saa nimetada Vladimir Putini sõbraks, kuigi poliitikud on omavahel korduvalt kohtunud. Venemaa püüab kasutada energiapoliitikat oma geopoliitiliste huvide edendamiseks. Venemaa energiast sõltumatuks ei saa ükski meie piirkonna riik. Tähelepenalikult tuleks jälgida Rosatomi tuumajaama hankega seonduvat. See võib lisada Soome haavatavust, kinnitas Raik.

Raik ei usu kiiresse pingelõdvendusse Korea poolsaarel vaatamata värskele riigijuhtide kohtumisele. Selleks, et maailmapoliitikas midagi juhtuks, tuleb aega anda, sõnas Raik. Samas on tema sõnul üllatav, et Põhja-Korea on valmis nii kiiresti oma sõjakat suhtumist naabritesse muutma. Nii kiiret riigi poliitika muutumist võib lähiajaloost võrrelda vaid Mihhail Gorbatshovi võimuletulekuga Nõukogude Liidus, lausus Raik.

Saade on järelkuulatav SSS-Raadio koduleheküljel.